Sprzęt cukierniczy na Tłusty Czwartek. Jaki wybrać?
Tłusty Czwartek to jeden z najbardziej pracowitych dni w roku dla wszystkich przedstawicieli branży, którzy chcą zaskoczyć swoich klientów wyjątkowymi, ciepłymi przysmakami. Zamówienia na pączki z kremem, budyniem lub owocowym nadzieniem przychodzą nawet kilka tygodni wcześniej, a miłośnicy tradycyjnych przekąsek przez cały ten czas domagają się świeżych faworków lub posypanych cukrem pudrem, autorskich wypieków.
Żeby sprostać tym oczekiwaniom, właściciele zakładów muszą z dużym wyprzedzeniem zaplanować produkcję, zamówić odpowiednie surowce i wprowadzić do swoich zakładów akcesoria, które gwarantują szybką, nieprzerwaną i bezproblemową pracę. Jak zadbać o wydajność bez straty na jakości wyrobów? Sprawdź, jaki sprzęt cukierniczy wybrać na Tłusty Czwartek, by przygotowania obeszły się bez przykrych niespodzianek.
Przekonaj się, w jakiej cukierni sprawdzi się automatyczna nadziewarka do pączków →
Smażalniki do pączków
Profesjonalne smażalniki do pączków powinny być wyprofilowane w taki sposób, aby po zakończeniu użytkowania bez problemu można było spuścić lub wymienić zużyty tłuszcz. Nadzorowanie procesu smażenia, przekręcanie i wyjmowanie na ociekacz gotowych produktów przebiega znacznie bardziej efektywnie, jeśli sprzęt cukierniczy jest idealnie dopasowany do potrzeb. Właśnie dlatego oferujemy ich wykonanie na zamówienie. Nasi klienci mogą samodzielnie dobrać wymiary i udogodnienia, które umożliwią sprawną, komfortową obsługę nawet przy masowej, zwiększonej produkcji. Czym jeszcze się charakteryzują? W standardowej, izolowanej termicznie wersji można przygotować jednocześnie nawet 60 pączków. Ułatwieniem dla mistrzów cukiernictwa jest opcja elektronicznej regulacji temperatury. Smażalniki do pączków Magorex po rozłożeniu mają wymiary 182 x 68 x 89 cm. Dostępne są natomiast w komplecie z dwoma sitami i dociskiem.
Wygodne, duże urządzenia pozwalają skutecznie oszczędzać czas i zwiększać wydajność pracy, zapewniając równocześnie idealne wysmażenie słodkich przysmaków na Tłusty Czwartek. Zobacz, na czym polega ich obsługa i jak działają.
Automatyczna nadziewarka do pączków
Przygotowanie wielu różnych przysmaków na Tłusty Czwartek może nie być takie proste, jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem. Automatyczna nadziewarka do pączków powstała specjalnie z myślą o pracownikach, którzy chcą kontrolować ilość nadzienia, oszczędzać zasoby i w stosunkowo krótkim czasie wykonać zamówienia na ciepłe, aromatyczne pączki. Jak działa?
Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej i spełnia wszystkie wymogi norm CE. Jego obsługa jest intuicyjna. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry, takie jak czas podawania nadzienia (a co za tym idzie, jego dawkę), aby napełnić nawet dwa pączki jednocześnie. Maszyna uruchamia się automatyczne za pomocą specjalnego czujnika zbliżeniowego. Dla bezpieczeństwa osoby pracującej przy nadziewarce zadbaliśmy również o czujnik leja. Właśnie dzięki temu nie ma możliwości, by w trakcie obsługi włożyć dłoń w miejsce, w którym znajdują się tryby maszyny.
Budowa automatycznej nadziewarki do pączków
Automatyczna nadziewarka do pączków składa się z kilku różnych elementów, takich jak korpus z włącznikiem i panelem sterowania, pompa, a także czternastolitrowy lej z dociskiem i pokrywą. Posiadamy również kilka wariantów igieł wykonanych ze stali nierdzewnej.
Wszystkie nadziewarki w naszym asortymencie objęte są roczną gwarancją. Na potrzeby klienta oferujemy również sprzedaż odpowiednich części zamiennych i kompleksowe prace serwisowe. Ponieważ nadziewarka automatyczna może być wyposażona w kilka różnych końcówek, nadaje się przy tym do przygotowania innych wyrobów, takich jak rurki z lżejszym, napowietrzonym kremem. Można użyć jej też jako dzielarki rzadkiego ciasta, nalewarki lub porcjarki.
Przekonaj się, jak działa automatyczna nadziewarka do pączków →
Ręczna nadziewarka do pączków
Jaki sprzęt cukierniczy wybrać na Tłusty Czwartek? W mniejszych piekarniach idealnie sprawdzą się też ręczne nadziewarki do pączków. Akcesoria te mają niewielkie rozmiary, są wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej i mogą być indywidualnie dopasowane do oczekiwań użytkownika. Za wygodę obsługi odpowiada natomiast opcja regulacji ilości podawanego nadzienia. Czym jeszcze się wyróżniają?
Nadziewarki ręczne dostępne są w dwóch wersjach: pojedynczej lub podwójnej. Standardowo mają pojemność 2, 5 lub 7 litrów. Oferujemy modele wsparte na pojemniku lub misce, a także boczne.
Wykrojniki do faworków
Faworki to delikatne i kruche ciastka, które od dawna królują na polskich i niemieckich stołach. Ważny jest w nich nie tylko tradycyjny, słodki smak, ale też charakterystyczny kształt kokardki, który powstaje z równych, prostokątnych kawałków ciasta z nacięciem pośrodku. Najczęściej wykorzystywane przy masowej produkcji tych wyrobów są specjalne wykrojniki. W naszym asortymencie można znaleźć nie tylko różne rodzaje wykrojników do pasków, koszyczków, kwadratów lub grzebieni francuskich, ale też… do chrustów. Każdy taki produkt jesteśmy w stanie wykonać na podstawie wytycznych otrzymanych od klienta, w indywidualnie dobranych rozmiarach i formach, które ułatwiają pracę. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Zazwyczaj wykrojniki mają ostre lub karbowane brzegi i okrągły kształt, który zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom i skutecznie chroni przed skaleczeniem. Ich krawędzie muszą być oczywiście na tyle ostre, by bez problemu poradzić sobie z wycinaniem nawet najbardziej nietuzinkowych, określonych form. Przy wyborze sprzętu cukierniczego na Tłusty Czwartek ogromne znaczenie ma również materiał, który wykorzystujemy podczas produkcji. Wszystkie nasze akcesoria mogą być wykonane z aluminium. Zabieg ten gwarantuje niezmienną, wysoką jakość nawet przy wielokrotnym, mocnym nacisku. Dodatkowo wykrojniki do faworków stają się lekkie i łatwiejsze w użyciu.
Dowiedz się więcej o naszym asortymencie nie tylko na Tłusty Czwartek → Wykrojniki do ciast – poznaj ofertę Magorex