Golem wrócił do Poznania

Rzeźba przedstawiająca Golema znowu stanęła na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu. Ta informacja niezwykle nas cieszy, ponieważ słynny poznański Golem autorstwa czeskiego artysty został wykonany w zakładzie Magorex.

Krótka historia Golema

Rzeźba jest dziełem Davida Černego, praskiego artysty. Zamysł stojący za tym dziełem to rodzaj artystycznego punktu łączącego historię Pragi i Poznania. To właśnie w Poznaniu w dzielnicy Ha Kehillat szel Pozna, w XVI w., urodził się twórca Golema i jeden z najsłynniejszych żydowskich rabinów wszechczasów, Jehuda Löw ben Becalel. Po latach pełnienia funkcji naczelnego rabina tego miasta, Jehuda Löw ben Becalel przeniósł się właśnie do Czech.

To w Pradze ulepił z gliny słynnego Golema – postać o kształcie człowieka, ale większą i silniejszą, która miała wykonywać najcięższe prace za ludzi. Legenda głosi, że rabin powołał Golema do życia, wkładając do jego ust pergamin ze słowem „emet” (j. hebr.: „prawda”).

Niełatwa dekada

Rzeźba stanęła w Poznaniu 5 maja 2010 r. – miesiąc temu obchodziła więc swoje 10-lecie. W ciągu tej dekady zdobiła Aleje Marcinkowskiego, stając się popularną atrakcją wśród mieszkańców Poznania i turystów. Niestety kilka tygodni temu rzeźba zniknęła z miejskiego krajobrazu, ponieważ wymagała remontu. Zbyt silny wiatr zdmuchnął 2,5-metrowego Golema i sprawił, że wymagał on solidnej renowacji.

To nie pierwszy raz, kiedy rzeźbę spotkał podobny los:

Już drugi raz musieliśmy naprawiać Golema. Poprzednio miał urwaną rękę. Na szczęście wandal zostawił ją nieopodal rzeźby. Ostatnia naprawa polegała na wzmocnieniu metalowej konstrukcji – powiedział w imieniu Towarzystwa Zachęta Sztuk Pięknych Marian Adamski.

Gorąco zachęcamy do zwiedzania Poznania i tego ważnego dzieła sztuki. Cieszymy się, że możemy być jego częścią.

pomink golema w poznaniu

By Drozdi-Pn – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15288574